cyacyp@cytanet.com.cy +357 25 320559
Expand search form
September 24, 2022

ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΣΩΤΗΡΗ ΜΙΛΤΙΑΔΟΥΣ

Ο Σωτήρης Μιλτιάδους γεννήθηκε στις 6/7/2004.  Είναι τελειόφοιτος μαθητής στο Λανίτειο Λύκειο, στην κατεύθυνση των θετικών επιστημών.  Διακρίνεται για την ακαδημαϊκή του επίδοση και κυρίως για το ήθος του.  Είναι αθλητής του Ναυτικού Ομίλου Αμμοχώστου και μέλος του SailCy. Είναι ενταγμένος στον σχεδιασμό στήριξης νεαρών πρωταθλητών ατομικών αθλημάτων του ΚΟΑ.

Ξεκίνησε το άθλημα της ιστιοπλοΐας σε ηλικία 8 χρονών.   Η πρώτη του σημαντική διάκριση ήταν το 2016 όταν κατέκτησε την πρώτη θέση στο παγκύπριο πρωτάθλημα Optimist, στην κατηγορία παίδων και παμπαίδων.  Έχει πολλές συμμετοχές και διακρίσεις σε όλες τις κατηγορίες (optimist, ILCA4, ILCA6, ILCA7), τόσο στην Κύπρο, όσο και στο εξωτερικό.

Αγώνες εξωτερικού:

  • 2019, European Championship Laser 4.7 (Heyres, France), 28/121 U16
  • 2019, World Championship Laser 4.7 (Kingston, Canada), 14/59 U16
  • 2019, 11th NOA Regatta (Alexandroupoli), 3rd place U16
  • 2019, Athens International Sailing Week, 7th place
  • 2020, European Championship Laser 4.7 (Vilamoura, Portugal), 22/107
  • 2021, European Championship Laser 4.7 (Travemunde, Germany), 16/246
  • 2021, European Championship Radial Youth (Castella, Croatia), 48/226
  • 2021, European Championship Under 21 (Lustica Bay, Montenegro), 9/29 U19
  • 2021, World Championship ILCA4  Youth (Ireland), 46/150

Παγκύπριοι αγώνες:

  • 2016, Παγκύπριο πρωτάθλημα Optimist, 1η θέση παίδες και 1η θέση παμπαίδες
  • 2017, Παγκύπριο πρωτάθλημα Optimist, 4η θέση
  • 2018, Παγκύπριο πρωτάθλημα Optimist, 4η θέση
  • 2019, Παγκύπριο πρωτάθλημα Laser 4.7, 1η θέση U16
  • 2019, Παγκύπριο πρωτάθλημα Laser Radial, 3η θέση U17
  • 2020, Παγκύπριο πρωτάθλημα Laser 4.7, 3η θέση
  • 2020, Παγκύπριο πρωτάθλημα Laser Radial, 1η θέση U17 και 2η θέση U19
  • 2020, Παγκύπριο πρωτάθλημα Standard, 2η θέση U19
  • 2021, Παγκύπριο πρωτάθλημα Laser 4.7, 3η θέση
  • 2021, Παγκύπριο πρωτάθλημα Laser Radial, 3η θέση U19
  • 2021, Παγκύπριο πρωτάθλημα Standard, 2η θέση U19, U21

Διακρίσεις:

  • 2016, Βραβείο καλύτερου αθλητή (Κυπριακή Ιστιοπλοϊκή Ομοσπονδία)
  • 2019, Βραβείο καλύτερου έφηβου ιστιοπλόου (Δήμος Λεμεσού)
  • 2019, Βραβείο για διεθνείς διακρίσεις (Πρόεδρος της Δημοκρατίας)
  • 2019, Βραβείο καλύτερου έφηβου ιστιοπλόου (Κυπριακή Ολυμπιακή Επιτροπή)
  • 2021, Βραβείο καλύτερου έφηβου ιστιοπλόου (Δήμος Λεμεσού)